wtorek, 21 czerwca 2016

Referendum ws. wyjścia UK z UE

Już 23 czerwca odbędzie się referendum dotyczące członkostwa w Unii Europejskiej Wlk. Brytanii.
Powinniśmy się zastanowić jakie to przyniesie konsekwencje dla:
  • Unii Europejskiej,
  • Wielkiej Brytanii jako całości,
  • Gospodarki Brytyjskiej.


 Zacznijmy od Unii Europejskiej.


Unia Europejska przeżywa dzisiaj kryzys związany z masą imigrantów, którzy uciekają z Bliskiego Wschodu do (jak im się wydaje) lepszego świata. Dla Nich UE jest jak dla Polaków z lat 80'/90' (i wcześniej) USA. Kraj w którym dolary rosną na drzewach etc. Niestety Polacy którzy przyjeżdżają do USA widzą, że to kraj taki sam jak Polska czy inne państwa (może od Polski jest o tyle lepszy, że ma logiczniejszy system podatkowy). Tego samego doświadczają dzisiaj uchodźcy czy imigranci z Libii czy Syrii lub też z każdego innego kraju, widzą, że ten mit o Unii Europejskiej jako kraju w których każdemu żyje się bardzo dobrze, pieniędzy mają ile chcą etc. Jest tylko i wyłącznie mitem, niczym więcej. Z rzeczywistością nie ma wiele wspólnego. Co więc tacy imigranci zastają ?
Otrzymują baraki, nie znają języka (nie mówię o wszystkich tacy Syryjczycy np. są z tej samej praktycznie cywilizacji co my), nikt ich nie chce a na dodatek odczuwalna jest wrogość w stosunku do nich. 
Unia Europejska potrzebuje państw aby móc zmusić ich do przyjęcia uchodźców, tak by nie koncentrowali się na pojedynczych państwa jak na Niemczech (które ich zaprosiły) czy Francji lub Anglii. 
To jedna kwestia, drugą jest tzw. "Efekt domina".
Jeżeli Anglia wyjdzie z Unii jest szansa, że np. Węgry również postanowią to zrobić, albo Węgry i jakieś inne państwo np. Słowacja czy Czechy. Mit Wspólnoty Europejskiej zniknie bardzo szybko. 

Wielka Brytania to...


Wielka Brytania to 4 państwa:
  • Anglia,
  • Walia,
  • Szkocja
  • Irlandia Płn. 
Jeżeli Wielka Brytania wystąpi z Unii to dlaczego z "jej" unii nie miały by wystąpić te kraje (Anglia oczywiście wystąpić nie chce) ?
Szkocja już raz próbowała to zrobić jaki problem by za drugim lub trzecim razem tego nie osiągnąć ?
Irlandia Płn. jest okupowaną częścią niepodległej Irlandii, dlaczego nie miała by wrócić do ojczyzny ? Za przykładem Szkocji przecież może pójść Walia i np. Szkocja pozostanie bo referendum nie przejdzie ale Walia już opuści "Union Jacka".
Irlandia Płn. posiadała swego czasu partyzantkę IRA, był czas kiedy w Irlandii Płn. dochodziło do serii zamachów przeciwko Brytyjczykom tak więc, możliwe są powroty nastrojów anty Londyńskich.
Tak więc los Wlk. Brytanii jest zagrożony, do tego muzułmanie którzy próbowali by wykorzystać nastroje do dalszej destabilizacji Wlk. Brytanii.

Gospodarka Brytyjska 

 

Gospodarka Brytyjska też będzie zagrożona, tak jak obecnie handel w UE jest praktycznie darmowy, pozbawiony cła, tak kiedy Wlk. Brytania opuści UE możliwe jest, że UE w zemście za ten akt, nałoży ogromne cła na Brytanię w celu osłabienia jej gospodarki. Do tego utrudniać wprowadzanie towarów z Wlk. Brytanii na rynek UE przez nakazy, kontrole etc. To wszystko będzie zmuszało Wlk. Brytanie do szukania innych rynków. W tym miejscu pojawia się miejsce dla Rosji na którą UE nakłada sankcje, Brytyjczycy nie będąc już w UE, ich te sankcje nie będą dotyczyły. Tylko Rosja dotknięta sankcjami szukała innych rynków, to sprawia, że Brytyjczycy znowu mają pod górkę, gdyż niektóre rynki będą już zalewane przez Rosję.
Tak więc jeżeli UE będzie utrudniało handel z Brytyjczykami, Ci będą musieli przejść na Rosję (to potężny rynek) albo poszukać innego rynku dla siebie. W przeciwnym wypadku UE wygra tą bitwę i dokona zemsty na państwie które ją opuściło, to da jednak efekt taki, że inne kraje będą przestraszone zemstą UE. Tutaj znowu mamy miejsce dla np. Rosji która mogła by wspierać Węgry które chciały by z UE wyjść, wiedząc jednak, że ta będzie się mściła.
A co to da UE ?
Wkurzenie w ludziach, przedsiębiorcy którzy dzień wcześniej bez problemu wprowadzali swoje produkty do UE zaczną napotykać problemy, problemy wpłyną na handel, handel gorszy to mniejsze zyski, te zaś przerodzić się mogą w straty które doprowadzą do bankructwa i upadku przedsiębiorstw.

A na koniec pytanie.

Dla czego na fladze Wielkiej Brytanii nie ma śladów Walii ?