poniedziałek, 7 lutego 2022

Safari, ale jednak na Windowsie

 Przeglądarka Safari for Windows


Logo Safari, JavaScript oraz HTML5. Na dole personifikacja blogera/programisty siedzącego po środku a w tle linijki kodu
Safari na Windowsie w 2022 roku

Produkty Apple kojarzą się z pewną hermetycznością ich sprzęt posiada system oraz oprogramowanie dedykowane pod ich produkty. Jednym z elementów tego oprogramowania jest przeglądarka Internetowa, czyli dobrze znane Safari. Jednak podobnie jak QuickTime oraz iTunes (obecnie już tylko iTunes), przeglądarka ta przez pewien czas dostępna była również, dla użytkowników systemów od Microsoftu.


Czym było Safari for Windows

Była to ta sama przeglądarka co na Macintosha. Tylko, że działająca pod systemem Windows, nigdy jednak nie zdobyła takiej popularności (może dziś by było inaczej?). Na samym wstępie należy jednak zaznaczyć, że od wielu lat nie jest ona już wspierana a tym samym wiele stron może nie działać prawidłowo. 

Zanim przejdę do prezentacji przeglądarki należy zaznaczyć, że ostatnia wersja została wydana 9 maja 2012 (czyli prawie 10 lat temu) i nosi numer 5.1.7 a rozwijana była od 2007, czyli przetrwała 5 lat na Windowsach. 

Obecna wersja to 15.2 dla systemów Apple. Co ciekawe ostatnia wersja Safari 5 na systemy Apple nosiła numer 5.1.10 i została wyda 12 września 2013 roku natomiast dla Windowsa była to 5.1.7 z 9 maja 2012. 

Uruchamiamy przeglądarkę na systemie Windows 10

Warto zaznaczyć, że przeglądarka uruchamia się na systemie Windows 10, mimo tego, że jest nieco stara. Stroną domową domyślnie jest ustawiona strona Apple. Niestety jednak, nie wczytuje się ona poprawnie.

Strona główna Apple.com po środku reklama iPhone 13, białe tło
Strona Apple uruchomiona w przeglądarce Chrome


Strona główna Apple.com po środku reklama iPhone 13, białe tło brak telefonu
Strona Apple uruchomiona w przeglądarce Safari for Windows.
Jak widać nie wczytało iPhone. Pytajnik, ponieważ tutaj miał być telefon, ale przeglądarka nie mogła wczytać.

Chciałem zrobić test na obsługę HTML5 niestety jednak, Safari nie chciało wczytać testu. Możliwe, że strona została zaktualizowana i nowa wersja JavaScript nie jest obsługiwana.

Szare tło, strona HTML5 test, ładowanie wyniku.
Niekończące się ładowanie.

Pamiętam, że kiedyś wczytywało się, widocznie musieli coś zmienić na stronie.

Jest jedna według mnie fajna i ciekawa rzecz o Safari, coś czego nie znalazłem w innych przeglądarkach. Jest to "Top Sites" ładnie wykonany. 

Top Sites na Safari, czarne tło, 12 prostokątów ze stronami internetowymi
Top Sites w Safari 5.1.7

Według mnie wygląda to bardzo ładnie, a jest jeszcze historia, ona również ma ciekawy styl.

Czarne tło, z kwadratami prezentującymi strony,  przesuwajac w prawo widzimy ostatnio otwarte strony
Nie wiem czy to nie jest przerost formy nad treścią,
ale wygląda super

Sprawdziłem oczywiście jak wczytuje się mój blog i czy szyfrowane połączenie jest obsługiwane. I jak można się domyślać, wczytuje się poprawnie.

Blog, biały prostokąt po środku w nim znajdują się wpisy. Tło jest zdjęciem po prawej stronie jest notatnik z długopisem po prawej kawa.
Blog wczytuje się poprawnie


Blog wczytał się poprawnie a co z Google? I innymi stronami?


Tu już nie jest tak różowo. Jest to 10 letnia przeglądarka i niektóre strony wczytują niepoprawnie.
Co ciekawe strona Google wczytuje się dobrze.

Strona Google, białe tło, po środku napis Google.
Strona Google

Natomiast Bing niestety, ale nie. Strona wczytała się jakoś dziwnie.

Bing.com, w tle niebieskie kolory, po środku źle wczytany panel wyszukiwania.
Tło się wczytało, ale nic więcej.

Kolejną próbą było przetestowanie 3 popularnych stron: WP, Onet oraz Interia. 

Wirtualna Polska nie wczytała się, informacje o cookie na dole, nie da się nic więcej zrobić. Tylko szare tło.

Onet wczytał się, jednak obrazki nachodzą na siebie i nie da się komfortowo chodzić po stronie. Jednak artykuły wczytują się w miarę dobrze, da się je czytać.

Interia wczytała się, jednak obrazki są mocno rozciągnięte, wygląda troszkę jak nieudany system kafelkowy.  Da się przewijać i jako tako obsługiwać stronę. Artykuły jednak się wczytują i da się je czytać.

Szare tło, na dole informacja o plikach Cookie. Czarne napisy na białym tle oraz czerwone logo WP
Wirtualna Polska nie wczytała się poprawnie.

Strona główna Onet białe tło poniżej zdjęcie z artykułu.
Onet wczytał się całkiem, da się przewijać i czytać artykuły.

Strona Główna Interia. Białe tło mocno rozciągnięte zdjęcia.
Interia wygląda może dziwnie, ale działa.


Ktoś może się spytać ok... ale co z innymi stronami? Stron jest wiele, chciałem jeszcze zobaczyć na YouTube, Facebook oraz Twitter. I tak. Facebook niby się wczyta, ale jest to wersja mobilna i info o nie wspieranej przeglądarce. YouTube też krzyczy, że to stara przeglądarka a Twitter niestety nie chciał się wczytać, pasek wczytywania zatrzymywał się.

 
Mobilna wersja strony Facebook. Po środku rozciągnięty napis "Facebook" a na górze ostrzeżenie, że wersja przeglądarki nie jest wspierana
Na dole panel logowania, zwyczajny jak w wersji mobilnej. 


Strona YouTube z informacją o nieaktualnej przeglądarce. Po lewej jakiś dinozaur skacze a po prawej propozycję zaktualizowania przeglądarki bądź instalacji innej nowoczesnej.
YouTube krzyczy, aby zaktualizować przeglądarkę.

YouTube w nieaktualnej przeglądarce. Po prawej ciemno szare prostokąty a po lewej białe czyste tło.
A tak wygląda jak mimo wszystko wejdziemy na YouTube.



Co ciekawe jeszcze sprawdziłem kilka banków:
mBank, ING, PKO, Pekao (to z żubrem) i Alior Bank. Tylko PKO się uruchomiło, reszta to problem z nawiązaniem bezpiecznego połączenia.

Jest to ciekawy przykład historii Internetu, ale po 10 latach przeglądarka, nie nadaje się do używania. Brak wsparcia dla nowych rozwiązań technologicznych, sprawia, że przeglądarka jest bezużyteczna. Strona albo wczyta się błędnie, albo wcale. Może dzisiaj, gdyby Apple spróbowało wydać Safari for Windows, to Safari uzyskało by, większą popularność.  Użytkownicy iPhone mogliby korzystać z tej samej przeglądarki na Windowsie etc. Jednak pewnie ze względu na ekosystem prędzej czy później przeszli by na Maca.  Jednak to już tylko gdybanie. 

Natomiast jak ktoś chce sam przetestować Safari, to zamieściłem na iCloud (tak aby było bardziej klimatycznie) oraz Google Dysk.



Post pisałem kilka dni

Post ten pisałem kilka dni słownie dzień po napisaniu przeczytałem, że PKO przestanie wspierać IE. To wyjaśnia, dlaczego strona PKO nadal wczytuje się przez Safari for Windows. Jednocześnie naszła mnie ochota na przetestowanie IE 9 w 2022 roku. Co będzie kolejnym tematem.